FYTOTERAPIE


Léčení bylinami je metoda stará jako lidstvo samo. Použití fytoterapie je velice různorodé. Byliny můžeme používat k přípravě čajů, koupelí, výtažků v lihu, obkladů, mastí a výrobě bylinných kapslí. Existuje několik přístupů jak rozšifrovat léčivé vlastnosti bylin. Jako příklad je v následujících oddílech uvedena Přeslička rolní z několika pohledů.

1.   moderní západní
- tento způsob vychází z analýzy léčivých chemických látek.
Přeslička rolní: Obsahuje kyselinu křemičitou, flavonoidní glykosidy, aglykony, hořčiny, silice, tuky, kyselinu jablečnou, oxalovou a akonitovou, z minerálů draslík a hliník. Účinek: vnitřní - staví krvácení, antisklerotikum, působení protizánětlivé, metabolické a stimulační.

2.   podle tradiční čínské medicíny
- kde se využívá osm základních principů jako je jin a jang, chlad a horko, povrch a nitro, nedostatek a nadbytek. U rostlin pak užívá parametry jako je přirozenost, chuť, afinita (tropismus) a indikace.
Přeslička rolní: Přirozenost mírná, chuť sladká a slabě hořká, afinita k plicím, játrům, žlučníku. Vyhání horko a vítr, zklidňuje. Odstraňuje následky horka, teploty, jangové bolesti hlavy, vysoký tlak.

3.   podle staré české medicíny
- v tomto systému se využívalo čtveřice přirozeností jako je chlad a horko, vlhko a sucho. Dále se zde popisují základní chutě - sladká, hořká,  palčivá, slaná a kyselá. U přirozeností se ještě popisovala kvantita a kvalita.
Přeslička rolní: Přirozenost studená 1.stupeň a suchá 2.stupeň, chuť trpká a lehce hořká. Účinky: bez palčivosti vysušuje, zaceluje a hojí rány ve formě obkladu, afinitou se váže k plicím, ledvinám, měchýři, střevům a játrům.

4.   šamansko-syntetizující
- vychází z indiánské tradice, kdy šaman pronikal rostlinu svým vědomím a chápal ji jako živou bytost a nositelku určité vlastnosti. Chybí-li člověku určitá kvalitní vlastnost, pak trpí nemocí (ne-moc, ztratit moc), rostlina tuto vlastnost doplňuje a přináší tak zdraví. Přeslička rolní: ztělesňuje pradávné vzorce žití v pozitivním smyslu, kdy člověk žil aktivním zdravým životem beze stresu.


fytoterapie
linka_gray
Helena Chadimová, Přemyslovská 13, 130 00 Praha 3 , Tel: +420 732 688 090